Head of School Appointments

For July 2020:

  • Albuquerque Academy (NM):  Julianne Puente, Deputy Headmaster, King’s Academy

  • All Saints Academy (FL): Elizabeth Hardage, Head of School, Daystar Academy

  • American International School of Johannesburg:  Jeremy Moore, Director, Cayman International School

  • Beaver Country Day School (MA):  Kim Samson, Assistant Head of School, Hawken School

  • Benchmark School (PA):  Christopher Hancock, Assistant Head of School, Eagle Hill School

  • Benjamin School (FL):  David Faus, Headmaster, St. Paul’s School for Boys

  • Bullis School (MD): Christian Sullivan, Head of School, Annie Wright Schools

  • Cape Cod Academy (MA):  Jeffrey Thompson, Director of Admissions & Advancement, Cape Cod Academy

  • Cape Fear Academy (NC):  Ed Ellison, Head of School, St. John’s Country Day School

  • Charles Wright Academy (WA):  Susan Rice, Head of School, Palm Valley School

  • Christ Church Episcopal School (SC):  David Padilla, Head of Upper School, Baylor School

  • Churchill Center and School (MO):  Anne Evers, Director of Admissions, Churchill Center and School

  • Collegiate School (NY):  David Lourie, Head of School, St. Anne’s-Belfield School

  • Craig School (NJ):  Kara Loftin, Assistant Head of School, Wasatch Academy

  • Detroit Country Day School (MI): Richard Dempsey, Associate Head of School, Pomfret School

  • Duke School (NC):  Lisa Nagel, Head of School, St. Anne’s School

  • Episcopal School of Baton Rouge (LA):  Carrie Steakley, Head of the Upper School, St. Mary’s Episcopal School

  • Field School (DC): Lori Strauss, Associate Head of School, Wildwood School

  • Flintridge Preparatory School (CA):  Jim Pickett, Head of the Upper School, Castilleja School

  • Indian Springs School (AL):  Scott Schamberger, Assistant Headmaster, Woodberry Forest School

  • International School of the Peninsula (CA):  Angela Bergeson, Keystone Academy

  • Jackson Walnut Park School (MA):  Steve Duffy, Interim Head of School, Jackson Walnut Park School

  • Kent School (CT):  Michael Hirschfield, former Rector, St. Paul’s School

  • Kinkaid School (TX): Jonathan Eades, Head of School, Saint Mary’s Hall

  • Lab School of Washington (DC):  Kim Wargo, Associate Head of School, Isidore Newman School

  • Madeira School (VA):  Grethen Warner, Upper School Director, Archer School for Girls

  • Madison Country Day School (WI):  Tekakwitha Pernambuco-Wise, Head of School, Sea Crest School

  • Marburn Academy (OH):  Eldrich Carr, Principal, Springer School & Center

  • Montessori School of Raleigh (NC):  Monica Rodriguez, Director of the Upper School, Latin School of Chicago

  • NIST International School (Thailand):  James Dalziel, former Principal, GEMS World Academy Switzerland

  • Open Window School (WA):  Elaine Christensen, Middle School Director, Lakeside School

  • Park Day School (CA):  Angela Taylor, Head of School, Convent of the Sacred Heart Elementary School 

  • Parker School (HI):  Stephen Dunn, Upper School Division Head, Nueva School

  • Pike School (MA):  Ashley Marshall, Lower School Principal, Lovett School

  • Presentation School (CA): Jacqueline Gallo, currently PhD student, formerly Special Education Needs Coordinator, Cambridge International School

  • Presidio Hill School (CA):  Lisa Jeli, Interim Head of School, Presidio Hill School

  • Randolph School (AL):  Adam Dube, Head of School, Columbia Independent School

  • Rowland Hall (UT):  Mick Gee, Head of School, Allendale Columbia School

  • Rumson Country Day School (NJ):  Carson Smith, Head of Middle School, Thayer Academy

  • Saddle River Day School (NJ):  Jalaj Desai, Interim Head of School, Saddle River Day School

  • Saint Edward’s School (FL):  Stuart Hirstein, Head of School, University School of Jackson

  • Sandy Springs Friends School (MD):  Rodney Glasgow, St. Head of Middle School, Andrew’s Episcopal School

  • Santa Fe Preparatory School (NM):  Aaron Schubach, Head of School, Colorado Springs School

  • Seattle Waldorf School (WA):  Raquel Scharf-Anderson, Head of School, Martin J. Gottlieb Day School

  • Shorecrest Preparatory School (FL):  Nancy Spencer, Associate Head of School, Westminster School

  • Sonoma Academy (CA):  Tucker Foehl, Assistant Head of School, Sacramento Country Day School

  • Stanley British Primary School (CO):  Sumant Bhat, Head of Middle School, St. Anne’s Episcopal School

  • St. Anne's-Belfield  School (VA):  Autumn Graves, Head of School, Girls Preparatory School

  • St. Elizabeth’s School (CO):  Adriana, Murphy, Head of Middle School, Friends Community School

  • St. John’s Preparatory School (MN):  Jon McGee, Vice President, College of St. Benedict & St. John’s

  • St. Johnsbury Academy (VT):  Sharon Howell, Head of School, Indian Springs School

  • St. Luke’s Episcopal School (TX):  Chelsea Collins, Middle School Division Head, Kinkaid School

  • St. Mary’s Episcopal Day School (LA):  Steve Salvo, Assistant Head of School, Trinity Episcopal School

  • Tatnall School (DE):  Andy Martire, former Head fo School, Kinkaid School

  • University School of Milwaukee (WI):  Steve Hancock, Head of School, Presbyterian Day School

  • Virginia Episcopal School (VA):  Garth Ainslie, Senior Leadership Gifts Officer, Episcopal High School

  • Woodland School (CA):  Jennifer Warren, Lower School Head, Town School for Boys

PO Box 600247

Newton, MA 02460

617.332.3131

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon